آموزش وردپرس

جاهای دیدنی آنتالیا

جاهای دیدنی آنتالیاReviewed by tourinjast on Sep 26Rating: 5.0جاهای دیدنی آنتالیاخرید تور آنتالیا و جاهای دیدنی آنتالیا

بدون شک خرید تور آنتالیا یکی از بهترین مقاصد گردشگری نه تنها برای ایرانیان بلکه بسیاری از کشورهای بلوک شرقی اروپا و البته کشورهای آسیایی است. این شهر توریستی با تور آنتالیا دیدنی‎های زیادی را در خود علاوه بر ساحل‎های زیبا جا داده است که در این مطلب به آن‎ها رسیدگی خواهیم کرد.

کاله‌ایچی

کاله‌ایچی

کاله‌ایچی که با نام آنتالیای قدیم نیز در بین عموم شناخته شده است، منطقه تاریخی با وسعت بسیار اندکی است که در قلب شهری که روزگاری رومیان و بیزانتین‌ها و پس از آن سلجوق‌های ترک و در نهایت عثمانی‌ها در آن ساکن بوده‎اند، واقع شده است. شهر وسیع و مدرن تور آنتالیا در حقیقت تا پس از جنگ جهانی دوم، ناشناخته به شمار می‎رفته است. تا آن زمان این شهر به اسم کاله‌ایچی شناخته می‎شده است، با داشتن خیابان‌های پر پیچ و خم، دیوارهای سنگی بزرگ و خانه‌های قدیمی زیبایی که در مجاورت هم ساخته شده بودند، میزان این نزدیکی آن‎قدر بوده است که سایه‌شان اغلب یک خط باریک و بلند می‌شد. امروزه از کاله‌ایچی با قوانین خاص ساخت و ساز و حفظ بناهای تاریخی، حفاظت می‌شود. هتل‌ها، پانسیون و مسافرخانه‎های این شهر، حال و هوای کاملا کهن ولی راحت و مجللی را در خود جا داده‎اند. خوراکی‎های خوشمزه‌ای هم در این شهر سرو می‎شود. کاله‌ایچی دارای چندین ورودی است که زیباترین، تاریخی‌ترین و راحت‌ترین آن‌ها «کالِکاپسی» نام دارد.

خرید تور آنتالیا و جاهای دیدنی آنتالیا

برج ساعت

برج ساعت

امکان ندارد وارد منطقه‎ی آنتالیای قدیم شوید و برج ساعت را نبینید. از بین ۸۰ برج مستحکمی که در روزگار گذشته به منظور محافظت از شهر به وجود آمده‎اند تنها این برج به یادگار باقی‎ مانده است. این بنا دارای دو طبقه است، طبقه‎ی بالای آن دارای معماری گرد و دایره‎شکل ولی طبقه‎ی پایینی به شکل مربع است. هنوز طبق گفته‎ی باستان‎شناسان مشخص نیست که برج‎ ساعت در قدیم چه کاربردی داشته است ولی عقیده دارند به عنوان فانوس دریایی یا مقبره ساخته شده و قدمت آن به قرن دوم پیش از میلاد مسیح بر می‎گردد.

اسکله قدیمی آنتالیا

اسکله قدیمی آنتالیا

اسکله قدیمی آنتالیا خلیج کوچکی است که اطراف آن را صخره در بر گرفته است. موج‌شکن‌های این اسکله در دوره‎ی سلجوق‌ها ساخته شده‎اند و در دوران امروزی نقش یک تفریحگاه ساحلی مهم را ایفا می‎کنند. در این محل در اختیار قایق‌های کوچک و لنج‌ها انواع خدمات قرار داده می‎شود. سازماندهی و مدیریت تمامی تورهای قایقی آنتالیا به مناطق اطراف از این اسکله صورت می‎گیرد. محوطه اطراف آن نیز به تازگی مرمت شده و مملو از رستوران‌، کافه‌ و مغازه‌های متنوعی است که عمر بعضی از آن‎ها حتی به ۱۵۰ سال می‎رسد.

منار ییولی

منار ییولی

این منار در مجاورت “کوولیی” (مجتمعی با داشتن چندین ساختمان) واقع شده و نماد خرید تور ارزان آنتالیا به شمار می‎رود. کوولیی از ۷ بنای متفاوت ساخته شده است یعنی:

مسجد منار ییولی: این مسجد دارای طرحی مستطیلی شکل با داشتن شش گنبد است. تزئینات آن چشمگیر نیست و تا هنگام ساخته شدن ساختمان جدید موزه، از آن به عنوان موزه باستان‌شناسی آنتالیا استفاده می‎شده است.

منار ییولی: این منار که در جناح شرقی مسجد واقع شده است، یک بنای سنگی مجزا با نقشه‌ای مربع‌شکل است که ساخت آن‎ها در بین سال‌های ۱۲۱۹ و ۱۲۳۶ در عصر سلجوقیان و دوره سلطان علاءالدین کیقباد بوده است. نمای بیرونی‌ آن با  داشتن کاشی‌کاری‌های آبی، منظره‎ی خاصی به وجود آورده که بسیار دیدنی است.

مدرسه: نوعی مدرسه مشابه با آکادمی‌های امروزی که دارای ۴ ایوان است؛ ایوان‌ها، اتاق‌هایی سرپوشیده بوده‎اند که سه جناح آن‎ها بسته و یک طرف آن‎‎ها باز و به سمت حیاط است. شکل مدرسه به صورت مستطیل است و همانند با بیشتر بناهای دوره سلجوقیان، دارای یک دروازه سنگی کنده‌کاری است.

مدرسه «آتابِی»: که قدمت ساخت آن به سال ۱۲۳۹ بر می‎گردد.

«مِولِویهان» (مکانی برای درویشان): مِولِویهان یک فضای گنبدی شکل را شامل می‎شود که اطراف آن را اتاق‌ها و سالن‌هایی در بر گرفته‎اند.

«توربز»(مقبره‌ها): اولین مقبره‎ی متعلق به «زینسیرکیران مهمت بی» به شمار می‎رود که قدمت آن به سال ۱۳۷۷ بر می‎گردد و گنبد ۸ ضلعی دارد. دومین مقبره که به مقبره «نگار خانم» مشهور است، سازه‌ای کوچک است که شکلی شش ظلعی دارد.

حمام: ساختمانی بسیار کوچک که در نزدیکی مِولِویهان واقع شده است.

منا‌ر‌شکسته

منا‌ر‌شکسته

«کسیک‌مناره» یا در تعریف دیگر منارشکسته در اصل یک معبد رومی به شمار می‎رفته که در قرن پنجم میلادی به کلیسای بیزانتین با ۵ سالن گنبدی‌شکل تغییر یافته است و به ویرجین ماری تعلق گرفت. این بنا که در کلیسای کورکوت واقع شده، بعد‌ها در دوران بایزید دوم به مسجد کورکوت یا مسجد کبیر تبدیل شد اما به دلیل خسارتی که از آتش‌سوزی سال ۱۸۹۶ متحمل شد و سوختگی بخش چوبی بالای مناره‌اش، به مسجد مناره‌شکسته معروف است.

دروازه هادریانوس

دروازه هادریانوس

دروازه هادریانوس، بنایی با قدمت تاریخی در تور ارزان آنتالیا با داشتن سه گذرگاه طاقی‌ شکل طولانی‌ که وقف امپراطور رومی، هادریانوس شده بود. هر دو جناح این بنا امروزه در قالب تکیه‌گاه سالمی در برابر دیوارهای ارگ به جا مانده‌ است. بازسازی این بنا در سال ۱۹۶۰ صورت گرفته و در آن می‌شود سبک «کورینس» را دید که دو یا سه ردیف از برگ‌های آکانتوس یا همان کنگر در بخش پایینی و میانی بنا را در بر می‎گیرد و همین‌طور منحنی‌های مارپیچ در قسمت بالایی که حلقه‌های به هم پیچیده‌ای در گوشه‌های بنا ساخته‌اند. کورینس محبوب‌ترین سبک معماری رومی به شمار می‎رود.

موزه باستان‎شناسی آنتالیا

موزه باستان‎شناسی آنتالیا

این موزه یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه به شمار می‎رود که در خود آثار به جامانده از منطقه آنتالیا و نواحی اطراف را جا داده و برای عموم به نمایش می‎گذارد. این موزه دارای مساحتی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع بوده و ۱۳ تالار نمایشگاهی و یک گالری رو باز دارد و ۵۰۰۰ اثر هنری از «آناتولی» در آن دیده می‎شود که بازدید از آن‎ها مملو از شگفتی و هیجان است. موزه باستان‌‌شناسی تاریخ ترکیه را در قالب دوره‌های گوناگون به تصویر می‌کشد و قسمتی هم مخصوص بچه‌ها دارد که با بازی‌های لذت‌بخش آن‎ها را سرگرم می‌کند. این موزه در تمامی روزهای هفته به جز دوشنبه‌ها باز است و بهترین مکان به منظور شناخت تاریخ کهن آنتالیا است.

ساحل‎های لارا و کنتیالتی

سواحل لارا و کنتیالتی

کسی نیست که تعریف سواحل این شهر گردشگری را نشنیده باشد. در خود آنتالیا دو ساحل به چشم می‎خورد که یکی از آن‌ها ساحل کنیالتی و دیگری لاراست. ساحل لارا که در زبان محلی ترک ها «لارا پالجی» گفته می‎شود، ساحلی بسیار زیبا و تمیز است. اگر قصد سفر به لارا ر ادارید حتما موتور اسکوتر کرایه کرده و از اسکوترسواری کنار دریا لذت ببرید. در مقابل ساحل کنیالتی دارای یک پارک آبی هیجان‌انگیز است که مملو از وسایل تفریحی و اسباب‎بازی‎های آبی می‎باشد و کودکان از آن لذت فراوانی می‎برند. یک استخر نیز در آن به چشم می‎خورد که دلفین‌ها در آن هنرنمایی می‎کنند. این ساحل یک شهر کوچک دارد که ماکتی مینیاتوری از ترکیه است و می‌توان تمام دیدنی‌های ترکیه را با اندازه‌ ٢۵ برابر کوچکتر در آن دید.

مسجد تکِلی مِهمت پاشا

مسجد تکِلی مِهمت پاشا

این مسجد دقیقا در مجاورت برج ساعت قرار گرفته و احتمالا اولین چیزی است که باعث جلب توجه‎ی توریست‎هایی می‎شود که به منظور مشاهده‎ی برج ساعت و کلاچی آمده‌اند. با آن‎که وسعت آن همانند با مسجدهای معروف استانبول نیست ولی با تک‌‌منار بلندی که قدمت آن به قرن هجدهم میلادی بر می‎گردد، یکی از مهم‎ترین مساجد عثمانی در تور آنتالیا به شمار می‎رود.

پارک یاووز اوزکان

پارک یاووز اوزکان -

در  قسمت مرکزی آنتالیا چندین پارک دیده می‎شود که در مجاورت هم واقع شده‎اند و محبوب‌ترینِ آن‌‌ها «یاووز اوزکان» نام دارد. این پارک دارای محوطه‎ای بسیار وسیع و سرسبز، انباشته از درخت و گیاهان گوناگون، چندین حوضچه آب، فواره‌های رنگی که شب‌ها نورافشانی می‌کنند و آبشارهایی در لبه اقیانوس است. دقیقا در نزدیکی این آبشارها تعداد زیادی رستوران و کافه قرار دارد که در کنار چشم‎اندازی به آب غذاهای لذیذ دریایی سرو می‎کنند.

توریست های تور آنتالیا در صورتی که هر سوالی در مورد خرید تور ارزان آنتالیا و تور ارزان دبی دارید و یا با نحوه خرید اینترنتی تور دبی مشکلی دارید و حتی در مورد رزروز تو دبی برای تاریخ خاصی نیاز به مشاوره دارید میتوانید با ما تماس بگیرید.

درباره ی admin2

همچنین ببینید

غواصی در آنتالیا

تفریحات گردشگری آنتالیا

تفریحات گردشگری آنتالیاReviewed by tourinjast on Sep 26Rating: 5.0تفریحات گردشگری آنتالیاتفریحات گردشگری آنتالیابدون شک خرید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *